Unese mě závěsné WC?

U závěsného WC je nosnost 400 Kg. Utrhnout se může pouze v případě, že je špatně instalováno, nebo když je pro zvolený způsob zabudování použit nesprávný druh armatury (nádržky s nosným rámem).

Armatur se vyrábí dva druhy: na obezdění se slabším plechovým rámem; a do sádrokartonové příčky s rámem svařeným z ocelových tyčí.

Armatura s plechovým rámem je cca o 2 tis. Kč levnější, při jejím zabudování je však třeba splnit celou řadu podmínek. Za nádržkou nesmí být dutina, ale souvislá zděná příčka, všechny nosné hmoždiny a šrouby musí pevně držet. Kanalizace by neměla pod nádržkou odbočovat do strany, měla by jít svisle dolů nebo dozadu. V ostatních případech je lépe nespoléhat na to, že příčka a obezdívka ponesou nádržku, ale použít nádržku s pevným samonosným rámem, který je na pevnosti příčky méně závislý.

Závěsné WC, nebo WC-kombi stojící na zemi?

Odpověď je jasná: závěsné WC je cca o 6 000 Kč dražší, ale je praktičtější, spolehlivější a hezčí výrobek. Výhodou je také snadné mytí podlahy a na rozdíl od WC-kombi odpadá čištění prostoru za toaletou a spáry mezi podlahou a WC. Co nemusí být na povrchu, je schováno ve zdi, celek pak vypadá jednoduše a elegantně.

Zazděnou nádržku je třeba pořídit od spolehlivého výrobce, abychom ji za několik let nemuseli opět vybourat. Vnitřní vybavení nádržky, napouštěcí a vypouštěcí mechanismus, mají několikrát vyšší životnost než u většiny WC-kombi. Máme vyzkoušeno v mnoha případech bezporuchové fungování výrobků Geberit po dobu více než 10 let bez ohledu na kvalitu vody. Přesto je možné napouštěcí i vypouštěcí mechanismy v nádržce bez bourání vyměnit otvorem pod splachovacím tlačítkem.

Při montáži závěsného WC je možné zvolit výšku mísy podle přání. Vyšší poloha WC pro uživatele se sníženou pohyblivostí nevyžaduje nákup speciálního dražšího výrobku jako u WC-kombi. Pokud z úsporných důvodů nezvolíme méně nákladné WC-kombi, přinese nám naše investice do závěsného WC řadu výhod.

Akrylátová vana, nebo ocelová smaltová?

Akrylátové vany mají zajímavý design, různá sedátka a opěradla, rohové provedení, a to vše i v nadstandardních velikostech za cenu od 5 do 10 tis. Kč. Tyto výhody jsou často rozhodující, uživatel by měl ale také vědět, že povrch akrylátové vany je náchylný na poškrábání a ztrátu lesku. Používat se smějí pouze neabrazivní čistící prostředky, po dně vany by se nemělo posouvat např. dětskou vaničkou, ve vaně by se nemělo přepírat prádlo znečištěné blátem a pískem, koupání psa je kvůli jeho drápům vyloučeno. Přes dodržování těchto zásad a šetrné zacházení má akrylátová vana nižší životnost povrchu než vana smaltová.

Použití ocelové smaltové obdélníkové vany šířky 70 cm s tloušťkou plechu 2,5 mm má dvě výhody: nízká cena cca 2 až 3 tis. Kč a dobrá odolnost smaltového povrchu. Takovouto vanu si většina z nás mohla vyzkoušet v každodenním provozu a víme, že povrch vydrží hezký 20 let. Toto řešení je ideální, pokud je naše koupelna stylově řešena ve střízlivých pravoúhlých tvarech, nebo pokud se nám z důvodů úspory místa jiný než obdélníkový tvar nehodí.

Pokud chceme vanu s odolným povrchem ve větší šířce než 70 cm, můžeme použít ocelovou smaltovou vanu s tloušťkou plechu 3,5 mm. Smaltový povrch této kvalitní vany mívá 30 let záruku a cena je přibližně stejná jako u van akrylátových. V tomto provedení se vyrábějí také vany zakřivené a rohové, jejich cena je však výrazně vyšší.

Jak vybrat materiál sprchové vaničky?

Za zajímavou cenu od 3 až 4 tis. Kč se nabízí velice odolné keramické vaničky z podobného materiálu, z jakého se vyrábějí umyvadla a WC-mísy. Tyto vaničky je možno čistit abrazivními prostředky, odolávají i psím drápům. Jedinou nevýhodou může být, že tloušťka keramické vaničky je 6-8 cm, nevyrábí se v elegantním extrémně tenkém provedení tloušťky 3 cm jako vaničky z litého mramoru.

Označení litý mramor je zavádějící, protože se jedná o výrobky odlévané z epoxidové pryskyřice, jako takové se chovají a vypadají, i když se do pryskyřice může v některých případech přimíchávat mramorová moučka. Epoxid je znatelně tvrdší a odolnější materiál než akrylát, ale není možno jej čistit abrazivními prostředky. Cena bývá srovnatelná s keramickými a akrylátovými vaničkami.

Obecně platí, že akrylátové vaničky jsou náchylné k poškrábání, obyčejné ocelové smaltové vaničky od osvědčených výrobců jsou odolné a cenově výhodné, ale nabízejí jen čtvercové rozměry. Vaničky ze silnějšího plechu se smaltem s 30letou zárukou nabízejí sice více rozměrových typů, ale jsou výrazně dražší než ostatní uvedené možnosti.

V některých případech je výběr materiálů úzký. Pokud například chceme hlubší vaničku, kterou je možno napustit vodou, zůstávají nám na výběr pouze akrylátové a ocelové smaltové výrobky. Také některé sprchové zástěny méně obvyklých tvarů mohou být osazeny jen na vaničky dodávané stejným výrobcem.

Jaká galerka (zrcadlová skříňka nad umyvadlo) je nejlepší?

Odpověď je stručná – žádná! Pokud je v koupelně dost místa, je nejhezčí umístit zrcadlo přímo na zeď, například nalepit místo obdélníku vynechaných obkladaček. Drobné hygienické potřeby, které se nehodí k vystavování, jako např. zubní kartáčky, se uloží do skříňky poblíž umyvadla.

U velmi malých koupelen, kde pro takovouto stranou stojící skříňku není místo, nastává obtížný úkol vybrat hezkou a praktickou galerku. Výrobců je mnoho, málokterý však splní všechny požadavky. Hezké galerky bývají dřevěné lakované, dýhované, nebo z nerezového plechu. Většinou postačí mělká, ne příliš mohutná, s vnitřním prostorem 8 až 11 cm hlubokým.

Skutečný problém ale nastane při výběru svítidla. Zrcadlo, ve kterém se chcete dobře vidět, musí mít těsně nad sebou osvětlení. Svítidlo by mělo být součástí galerky, aby vyhovovalo svým tvarem, umístěním a intenzitou světla. Zároveň by mělo být hezké, protože na něj většinou padne náš první pohled při vstupu do koupelny. Montovali jsme mnoho galerek, žádná ale nevyhověla všem uvedeným požadavkům, a to počítám i nákladné luxusní výrobky. Až objevím hezkou, praktickou a cenově přiměřenou galerku, určitě se o to s vámi podělím na těchto stránkách.

Snad ještě jedna možnost, u zděných domů nebo při větší tloušťce příček je možno v místě zrcadla vybudovat výklenek a do něj si nechat od truhláře vyrobit zrcadlovou skříňku. Výběr svítidla je pak snadný protože, nemusí být o tloušťku skříňky odsazené od zdi. Postačí obyčejná zářivka.

Je možné udělat kanálek v podlaze koupelny?

V cihlových domech většinou ano, v panelových domech většinou ne. Možnost instalace podlahové vpusti záleží na tloušťce podlahového souvrství, do kterého se musí vejít jak sama vpusť, tak vyspádovaná kanalizace. V panelových domech bývá tloušťka podlahového betonu 5-7 cm, při osazení podlahové vpusti by tato tloušťka musela být zvětšena na 11-13 cm podle vzdálenosti od stoupaček. To znamená nepříliš hezký výškový rozdíl 6-8 cm mezi předsíní a koupelnou, kvůli kterému se podlahová vpusť v panelových domech většinou neosazuje.

Potřebuji pro rekonstrukci bytového jádra stavební povolení?

Pokud stavební úpravy nezasahují do nosných konstrukcí, není nutné stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu. Mezi takové úpravy lze zařadit rekonstrukce bytových jader či odstranění příček v panelových domech.

Nicméně doporučujeme konzultaci zamýšleného stavebního zásahu s pracovníkem stavebního úřadu, protože tak můžete předejít případným komplikacím. Každý úřad může daná pravidla chápat a interpretovat poněkud rozdílně.

Je možné provádět rekonstrukci bytového jádra v obydleném bytě?

Pokud máte možnost náhradního bydlení v době rekonstrukce, je to vždy pohodlnější. Pokud tuto možnost nemáte, budeme se snažit vám situaci ulehčit každodenním úklidem, pravidelným odvozem odpadu a zbytků materiálu a udržováním pořádku v zásobě našeho materiálu a nářadí. Původní WC mísu udržujeme funkční až do montáže nové. Pokud není v bytě druhá kuchyňská stoupačka, je po dobu stavby možno napouštět vodu z provizorního ventilu.

Vyplatí se termostatická baterie?

Návratnost investice do termostatické baterie není snadné vypočítat a závisí hlavně na tom, kolik teplé vody spotřebujeme. Investice se ale určitě vyplatí, pokud chceme komfortně automaticky udržovat zvolenou teplotu vody. Po nastavení regulátoru lze bez zdlouhavého seřizování a kontroly napustit vanu nebo vstoupit pod sprchu s jistotou, že teplota vody bude příjemná.

Nezbytná je termostatická baterie v domácnosti, kde jsou malé děti a voda se ohřívá v bojleru až na 90°C. Bez odblokování bezpečnostní pojistky na baterii pak není možné pustit vodu teplejší než 38°C, takže rodič nemusí být stále ve střehu, aby zabránil opaření dítěte.

Máme vyzkoušeno, že termostatické baterie dobře fungují, pokud je v systém zapojen plynový průtokový ohřívač. Termostatická baterie tedy řeší problém kolísání teploty při průtokového ohřevu (za předpokladu, že je v objektu normální tlak vody).

Je lepší vařit na plynu, nebo na elektrice?

Tato otázka je spíše pro kuchyňáře, přesto ji často se svými zákazníky řešíme, protože instalujeme rozvody pro sporák nebo varnou desku. Když opomenu profesionální kuchaře, kteří vaří zásadně na plynu, myslím že největší komfort nabízí elektrická indukční varná deska. I velká plotýnka hřeje pouze v místě hrnce, výkonem a rychlostí se vyrovná plynu, dá se ale citlivěji regulovat, nezpůsobuje časem lepivý povlak na vodorovných plochách jako usazené zplodiny plynu.

Výhodou jsou také menší rizika pro dětské kuchaře. Nevýhodou jsou vyšší náklady na nákup indukční varné desky, případně na změnu rozvodu elektriky z jednofázového na třífázový nebo nutná výměna některých hrnců. Jeden z našich zákazníků, nadšený kulinář, si pro jistotu nechal ke sporáku přivést plyn i elektriku. Po vyzkoušení indukční varné desky zůstal plyn nevyužitý.

Jakou máte zkušenost s umyvadlem z litého mramoru?

Umyvadla z litého mramoru se nabízejí často cenově výhodně v kompletu se závěsnou umyvadlovou skříňkou. Je ale potřeba upozornit, že se nejedná o kámen, ale epoxidovou pryskyřici, kterou není možno čistit abrazivními prostředky (Cifem nebo pískem na nádobí), aby se nepoškrábal povrch a neoslepl lesk.

Umyvadlo je většinou potřeba čistit častěji než vanu, budete se tedy muset potýkat se špínou na umyvadle méně účinnými čistícími prostředky, přesto životnost povrchové úpravy bude nižší než u umyvadla keramického.